Ja wysiadam Anna Maria Jopek - tekst i znaczenie piosenki

Ja wysiadam Anna Maria Jopek - tekst i znaczenie piosenki
Autor Miłosz Sadowski
Miłosz Sadowski26.10.2023 | 4 min.

Piosenka "Ja wysiadam" Anny Marii Jopek to jeden z największych przebojów w dorobku tej wybitnej polskiej wokalistki jazzowej. Utwór pochodzi z płyty "Niemenografia" wydanej w 2003 roku i został napisany przez Czesława Niemena. Tekst piosenki opowiada o tęsknocie za wolnością i pragnieniu zerwania ze schematami. W warstwie muzycznej "Ja wysiadam" łączy w sobie elementy jazzu i poezji śpiewanej. Wykonanie Anny Marii Jopek nadało tej kompozycji nowego wyrazu.

Kluczowe wnioski:
 • "Ja wysiadam" to jeden z największych przebojów Anny Marii Jopek.
 • Tekst piosenki opowiada o pragnieniu wolności i zerwania z rutyną.
 • Muzyka łączy w sobie jazz i poezję śpiewaną.
 • Utwór pochodzi z płyty "Niemenografia" z 2003 roku.
 • Wykonanie Anny Marii Jopek nadało tej kompozycji nowego wyrazu.

Oryginalny tekst piosenki "Ja wysiadam"

Piosenka "Ja wysiadam" została napisana przez Czesława Niemena i po raz pierwszy została opublikowana na jego płycie "Czesław Śpiewa Niemen" z 1971 roku. Oryginalny tekst utworu przedstawiał się następująco:

Ja wysiadam na najbliższym przystanku
Gdziekolwiek będzie on
Nie obchodzi mnie dokąd on prowadzi
Ważne tylko, że już będę wysiadł

Proste, ale poruszające słowa opowiadały o tęsknocie za wolnością i pragnieniu ucieczki od codziennej rutyny. Tekst piosenki ujawniał buntowniczy charakter jej bohatera, który za wszelką cenę chce zmienić swoje życie.

Interpretacja słów "Ja wysiadam"

Czesław Niemen w bardzo obrazowy, ale też metaforyczny sposób pokazał pragnienie zerwania z dotychczasowym życiem. Bohater jego piosenki jest gotów "wysiąść" na najbliższym przystanku, nie patrząc nawet dokąd on prowadzi.

Kluczowe jest dla niego samo wyrwanie się z monotonnej, nudnej codzienności. Tytułowy zwrot "ja wysiadam" symbolizuje taką właśnie ucieczkę i chęć zmiany.

Wykonanie Anny Marii Jopek

Choć piosenka "Ja wysiadam" funkcjonowała w repertuarze Czesława Niemena od 1971 roku, to jej nową, bardzo emocjonalną interpretację stworzyła dopiero Anna Maria Jopek.

Wybitna polska jazzwoman nagrała ten utwór na płycie "Niemenografia" z 2003 roku. Jej charakterystyczny, nostalgiczny wokal wprowadził w tekst Niemena nowe nastroje i odcienie.

W wykonaniu Anny Marii Jopek refren "Ja wysiadam" brzmi jeszcze bardziej przejmująco i poruszająco. Artystka śpiewa go niezwykle ekspresyjnie, żarliwie wykrzykując słowa:

Ja wysiadam! Ja wysiadam!
Gdziekolwiek będzie on
Nie obchodzi mnie dokąd on prowadzi
Ważne tylko, że już będę wysiadł

Taka interpretacja tekstu podkreśla rozpaczliwą tęsknotę za odejściem i zmianą, którą odczuwa bohater piosenki.

Czytaj więcej: Gitara klasyczna - budowa i elementy | Przewodnik 2023

Konteksty i analiza "Ja wysiadam"

Anna Maria Jopek swój wyjątkowy talent wokalny połączyła z głębokim wyczuciem tekstu Czesława Niemena. Jej interpretacja "Ja wysiadam" stała się muzycznym arcydziełem, które na nowo ożywiło tę kompozycję.

Refren piosenki "Ja wysiadam" można analizować na wielu płaszczyznach. Z jednej strony jest to opowieść o buntowniczym pragnieniu wolności. Jednak z drugiej strony kryje się w nim nutka rezygnacji i smutku z powodu niemożności odmienienia swojego losu.

Anna Maria Jopek wirtuozersko oddała te sprzeczne emocje. Jej wykonanie pozwoliło też dostrzec w tekście Niemena uniwersalne przesłanie ponadczasowe - odwieczną tęsknotę człowieka za odejściem od tego, co znane i oswojone.

Ciekawostki o piosence

Oto kilka ciekawych faktów na temat "Ja wysiadam":

 • Piosenka została zakwalifikowana do Quintessence - specjalnej serii wydawniczej prezentującej najważniejsze polskie utwory rozrywkowe.
 • "Ja wysiadam" była jednym z ulubionych utworów Czesława Niemena i wykonywał ją na wielu koncertach.
 • W refrenie piosenki Anna Maria Jopek śpiewa tylko 3 wersy tekstu, powtarzając je kilkakrotnie i budując napięcie.

Dzięki wyjątkowej interpretacji Anny Marii Jopek "Ja wysiadam" na stałe wpisało się do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jej nagranie tej kompozycji to prawdziwy popis wokalnego kunsztu.

Podsumowanie

Ja wysiadam Anna Maria Jopek - tekst i znaczenie piosenki

Piosenka "Ja wysiadam" w wykonaniu Anny Marii Jopek to jedno z największych arcydzieł polskiej muzyki rozrywkowej. Ten utwór Czesława Niemena zyskał dzięki niej nowy, wspaniały blask. Refren "Ja wysiadam" stał się przebojem, który na zawsze wpisał się do kanonu polskiej piosenki.

Wyjątkowa barwa głosu i ekspresja wykonania sprawiły, że Anna Maria Jopek w niezwykle sugestywny sposób oddała buntowniczy nastrój tej kompozycji. Jej interpretacja uwypukliła też nutę smutku i rezygnacji, która kryje się w tekście "Ja wysiadam".

To poruszające arcydzieło Anny Marii Jopek pokazuje, jak wirtuozerski wokal może wydobyć z pozornie prostych słów ogromne pokłady uczuć. Dzięki niej tekst Niemena nabrał nowych, głębokich znaczeń.

Kompozycja "Ja wysiadam" na trwałe wpisała się do historii polskiej muzyki, a wykonanie Anny Marii Jopek na zawsze pozostanie jej najwspanialszą, najbardziej poruszającą interpretacją.

Najczęściej zadawane pytania

Utwór "Ja wysiadam" został napisany i skomponowany przez Czesława Niemena. Po raz pierwszy artysta wykonał go na płycie "Czesław Śpiewa Niemen" w 1971 roku. Tekst piosenki opowiada o buntowniczym pragnieniu zerwania z monotonną codziennością i odejścia w nieznane.

Choć piosenka funkcjonowała w repertuarze Niemena od 1971 r., to jej nową, bardzo ekspresyjną wersję stworzyła Anna Maria Jopek. Wybitna polska jazzwoman nagrała ten utwór w 2003 r. na płycie "Niemenografia".

W refrenie piosenki słyszymy dramatyczny okrzyk: "Ja wysiadam! Ja wysiadam!/Gdziekolwiek będzie on/Nie obchodzi mnie dokąd on prowadzi/Ważne tylko, że już będę wysiadł".

Wykonanie Anny Marii Jopek jest niezwykle ekspresyjne i przejmujące. Artystka żarliwie wykrzykuje słowa refrenu, podkreślając rozpaczliwą tęsknotę za wolnością.

Interpretacja Anny Marii Jopek nadała temu utworowi nowego wyrazu i głębi. "Ja wysiadam" stało się arcydziełem polskiej piosenki - poruszającym i ponadczasowym.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Muzyczny sklep z instrumentami i akcesoriami | Topowe marki
 2. Stabat Mater Dolorosa - Co warto wiedzieć o tym utworze muzycznym
 3. Jakie są Instrumenty Muzyczne - Nazwy 150 Popularnych Instrumentów i Ich Rodzaje
 4. Mieczysław Karłowicz - Życiorys Polskiego Kompozytora i Etnografa
 5. FFF – Co oznacza, jak stosować, wady i zalety
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Sadowski
Miłosz Sadowski

Jestem dziennikarzem muzycznym będącym gitarzystą z wieloletnim doświadczeniem. Testuję i recenzuję sprzęt muzyczny - gitary, wzmacniacze, efekty. Dzielę się też praktycznymi poradami dotyczącymi nauki gry na gitarze. Moje artykuły są rzetelne i konkretne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły