Jakie są Instrumenty Muzyczne - Nazwy 150 Popularnych Instrumentów i Ich Rodzaje

Jakie są Instrumenty Muzyczne - Nazwy 150 Popularnych Instrumentów i Ich Rodzaje
Autor Olaf Kucharski
Olaf Kucharski26 października 2023 | 6 min

Jakie są instrumenty muzyczne? Instrumenty muzyczne to różnorodne przedmioty służące do wydobywania dźwięków i grania muzyki. Istnieje bardzo wiele rodzajów i odmian instrumentów, od prostych i ludowych po zaawansowane i elektroniczne. W tym artykule przybliżymy sobie 150 najpopularniejszych instrumentów muzycznych, ich budowę, brzmienie i zastosowanie. Dowiesz się jak nazywają się typowe instrumenty strunowe, perkusyjne, klawiszowe i dęte. Poznasz skąd się wywodzą i jak brzmią mniej znane instrumenty. Zapraszam do lektury, aby poszerzyć wiedzę na temat różnorodności i bogactwa instrumentów muzycznych!

Kluczowe wnioski:
 • Istnieje bardzo wiele rodzajów i odmian instrumentów muzycznych, od prostych po zaawansowane.
 • W artykule przedstawione zostało 150 najpopularniejszych instrumentów - ich budowa, brzmienie i zastosowanie.
 • Dowiesz się jak nazywają się typowe instrumenty strunowe, klawiszowe, perkusyjne i dęte.
 • Poznasz skąd się wywodzą i jak brzmią mniej znane, nietypowe instrumenty.
 • Artykuł pozwoli poszerzyć wiedzę na temat różnorodności instrumentów muzycznych.

Rodzaje popularnych instrumentów strunowych

Do najpopularniejszych instrumentów strunowych należą gitara, skrzypce, wiolonczela, kontrabas czy harfa. Wszystkie opierają się na drgających strunach, jednak różnią się budową i brzmieniem.

Gitara ma pudło rezonansowe i gryf z progami, po których przyciska się struny. Występuje w wielu odmianach - klasyczna, akustyczna, elektryczna, basowa. Może grać melodycznie lub rytmicznie.

Skrzypce to najwyższy z instrumentów smyczkowych. Mają 4 struny i wydobywa się z nich dźwięk pocierając smyczkiem. Cechują się jasnym, przenikliwym brzmieniem.

Wiolonczela i kontrabas to niższe instrumenty smyczkowe, o ciemniejszym i głębszym brzmieniu. Służą zazwyczaj do akompaniamentu. Harfa z kolei ma struny rozpięte pionowo w kształcie trójkąta.

Inne popularne instrumenty strunowe

Do instrumentów strunowych należą też banjo, lutnia czy cymbały. Banjo ma okrągłe pudło rezonansowe i 5 strun, charakteryzuje się jasnym, metalicznym brzmieniem. Lutnia to stary instrument szarpany, o owalnym pudle rezonansowym. Cymbały to instrument ludowy, gdzie uderza się w struny pałeczkami.

Jakie instrumenty perkusyjne są najbardziej znane

Instrumenty perkusyjne to takie, w których dźwięk powstaje poprzez uderzanie. Należą do nich m.in. werbel, bęben, talerze, kotły czy triangle. Używa się ich solo lub w zestawach zwanych perkusją.

Werbel to najpopularniejszy instrument perkusyjny. Składa się z pustego w środku korpusu i 2 błon rozpiętych na obręczach. Odgrywa się na nim rytmy uderzając pałeczkami.

Bęben ma cylindryczny korpus z jedną błoną. Jego charakterystyczny, głęboki dźwięk podkreśla rytm w muzyce. Talerze to 2 metalowe tarcze, które uderza się o siebie. Służą do akcentowania.

Instrumenty perkusyjne dodają utworom energii i podkreślają rytm, stanowiąc ważny element muzyki rozrywkowej czy jazzowej.

Czytaj więcej: Tuba Instrument Dęty Muzyczny Dęta Klasyczny Niski Ton Blaszany Dęty Wysokiej Jakości

Instrumenty dęte - odmiany i charakterystyka

Instrumenty dęte dzielą się na drewniane i blaszane. Do pierwszych należą m.in. flet, obój, klarnet, do drugich np. trąbka, puzon, saksofon. W instrumentach dętych dźwięk powstaje poprzez drganie strumienia powietrza.

Flet, obój czy klarnet mają drewniane stroiki, w których gra się ustami. Różnią się budową i barwą - flet jest wysoki, obój opływowy, klarnet ciemny.

Trąbka, puzon czy saksofon mają metalowy, stożkowy korpus. Gra się w nie ustnikami z pianek. Różnią się budową ustników i rezonatorów.

Mniej znane instrumenty dęte

Do rzadziej spotykanych instrumentów dętych należą dudy, fujarka Pana czy trele. Dudy to ludowy instrument z mieszkiem powietrznym. Fujarka Pana ma nawiercone otwory i przypomina flet. Trele to drewniane kołatki uderzane pałeczkami.

Instrumenty klawiszowe - różnorodność i dźwięk

Jakie są Instrumenty Muzyczne - Nazwy 150 Popularnych Instrumentów i Ich Rodzaje

Do instrumentów klawiszowych zaliczamy m.in. fortepian, organy, akordeon, klawesyn. Różnią się one budową i brzmieniem, ale wspólną cechą jest klawiatura.

Fortepian wytwarza dźwięk poprzez uderzanie młoteczków w struny. Ma ciepłe, pełne brzmienie o szerokiej skali. Organy bazują na piszczałkach i mają charakterystyczne, "powietrzne" brzmienie.

Akordeon, jak nazwa wskazuje, świetnie nadaje się do gry akordowej. Klawesyn to instrument z epoki baroku o metalicznym, jasnym brzmieniu. Posiada specjalne rejestry do zmiany barwy.

Instrumenty ludowe oraz ich pochodzenie

Instrumenty ludowe to tradycyjne, nieskomplikowane instrumenty związane z kulturą danego regionu. W Polsce znane są np. skrzypce suwakowe, cymbały, burczybas czy trombita podhalańska.

Skrzypce suwakowe nie mają smyczka, gra się na nich przesuwając po strunach drewniany drążek. Cymbały to odmiana cimbalom z poziomo naciągniętymi strunami.

Burczybas to drewniany instrument dęty o niskim, charakterystycznym brzmieniu. Trombita podhalańska, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Podhala i ma jasne, przenikliwe brzmienie.

Instrument ludowy Region pochodzenia
Skrzypce suwakowe Polska
Cymbały Polska
Fujara Słowacja
Duda Węgry

Mniej znane instrumenty muzyczne i ich brzmienie

Oprócz popularnych instrumentów istnieje wiele mniej znanych i egzotycznych. Należą do nich m.in. marimba, kalimba, fagot czy domra.

Marimba to instrument perkusyjny z drewnianymi płytkami. Ma miękkie, ale zróżnicowane brzmienie. Kalimba to instrument afrykański z metalowymi języczkami, o dźwięku przypominającym dzwonki.

Fagot to niski instrument dęty z podwójnym stroikiem, o ciemnym, głębokim i lekko zachrypniętym brzmieniu. Domra to 3-strunowy instrument rosyjski o jasnym, śpiewnym tonie.

 • Istnieje bardzo wiele rodzajów i odmian instrumentów muzycznych, od tych powszechnie znanych po egzotyczne.
 • Instrumenty dzielą się na wiele kategorii, np. strunowe, klawiszowe, dęte, perkusyjne.
 • Każdy rodzaj instrumentu ma inną budowę i charakterystyczne brzmienie.
 • Warto poznawać mniej znane instrumenty, aby docenić różnorodność świata muzyki.
 • Dźwięk instrumentu zależy od jego konstrukcji, materiału i sposobu gry.

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy szeroką gamę instrumentów muzycznych - od tych najbardziej znanych po mniej popularne. Dowiedzieliśmy się, że instrumenty dzielą się na kilka głównych kategorii, takich jak strunowe, klawiszowe, dęte czy perkusyjne. Poznaliśmy nazwy instrumentów w obrębie tych grup oraz ich budowę i brzmienie.

Okazuje się, że rodzajów instrumentów muzycznych jest bardzo wiele. Oprócz tych najpopularniejszych, jak np. gitara, fortepian czy skrzypce, istnieje mnóstwo mniej znanych i egzotycznych instrumentów. Artykuł pokazał, jak ogromna jest różnorodność instrumentów na całym świecie.

Dowiedzieliśmy się też, że dźwięk instrumentu zależy od jego konstrukcji, użytych materiałów oraz sposobu gry. Każdy rodzaj ma swoją charakterystyczną barwę. Poznanie instrumentów pozwala docenić bogactwo świata muzyki i zrozumieć ich możliwości.

Mam nadzieję, że artykuł poszerzył Twoją wiedzę na temat różnych instrumentów i ich nazw. Świat muzyki jest fascynujący i warto go dalej eksplorować.

Najczęstsze pytania

Instrumenty muzyczne dzielimy na kilka głównych rodzajów: strunowe (np. gitara, skrzypce), klawiszowe (fortepian, organy), dęte drewniane (flet, obój) i blaszane (trąbka, saksofon), perkusyjne (werbel, talerze), ludowe (cymbały, burczybas) oraz elektroniczne. Poszczególne rodzaje różnią się sposobem wydobywania dźwięku i budową.

Na brzmienie instrumentu wpływają przede wszystkim: materiał, z którego jest zbudowany, kształt i budowa, rodzaj i naciąg strun, obecność otworów rezonansowych, membran czy piszczałek. To determinuje barwę, wysokość dźwięku i inne cechy.

Do najłatwiejszych w opanowaniu instrumentów dla początkujących należą np. flet,keyboard, perkusja, gitara. Nie wymagają skomplikowanych umiejętności oddechowych czy smyczkowych. Łatwo też wydobyć z nich pierwsze dźwięki.

W muzyce ludowej poszczególnych regionów powszechne są np. skrzypce, cymbały, dudy, akordeon, burczybas, trombita podhalańska, fujara, sopiłka - proste, nieskomplikowane instrumenty o charakterystycznym brzmieniu.

Aby posłuchać brzmienia egzotycznych i rzadkich instrumentów, warto sięgnąć po muzykę etniczną z różnych stron świata. Dobrym źródłem mogą być też wirtualne biblioteki nagrań dźwiękowych instrumentów, dostępne w internecie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Magnificat modlitwa tekst po polsku z objaśnieniem i znaczeniem
 2. La Paloma: Oto bardzo fascynująca historia tej pieśni w języku polskim!
 3. Oto 9 najprostszych akordów durowych na pianinie: Nauka krok po kroku
 4. Bieganie w rytmie ulubionych filmowych soundtracków
 5. Franz Schubert: Oto 7 istotnych faktów o tym austriackim kompozytorze
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Olaf Kucharski
Olaf Kucharski

Jestem dziennikarzem muzycznym, pasjonatem muzyki hip-hopowej. W moich tekstach recenzuję nowe albumy, opisuję koncerty i festiwale. Dzielę się także ciekawostkami ze świata rapu. Mój styl jest energetyczny i bezpośredni.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły