Obrazki z Wystawy Musorgski - Historia i Analiza Słynnego Cyklu Fortepianowego

Obrazki z Wystawy Musorgski - Historia i Analiza Słynnego Cyklu Fortepianowego
Autor Miłosz Sadowski
Miłosz Sadowski26.10.2023 | 9 min.

Obrazki z Wystawy Musorgskiego to jeden z najsłynniejszych cykli fortepianowych w historii muzyki. Ten arcyciekawy zbiór kilkunastu miniatur muzycznych powstał w 1874 roku i od razu zyskał miano arcydzieła. W utworze Musorgski zilustrował swoje wrażenia z wystawy prac przyjaciela - malarza Wiktora Hartmanna. Każdy obrazek przedstawia inną pracę Hartmanna i ukazuje fascynującą muzyczną interpretację mistrza. W ciągu ponad 140 lat od powstania Obrazki doczekały się wielu transkrypcji na różne instrumenty i zespoły oraz stały się inspiracją dla wielu innych dzieł. Warto bliżej przyjrzeć się tej niezwykłej kompozycji, jej powstaniu i wpływowi na kulturę muzyczną.

Kluczowe wnioski:
 • Obrazki z Wystawy to jedno z najwybitniejszych dzieł Musorgskiego, docenione także przez krytykę i publiczność.
 • Utwór pokazuje niezwykły związek muzyki i malarstwa oraz interpretację obrazów przez dźwięki.
 • Kompozycja miała burzliwą historię powstawania i wiele wersji, z których ostateczna jest najpełniejsza.
 • Obrazki zyskały popularność dzięki licznym transkrypcjom na różne instrumenty.
 • Dzieło Musorgskiego stało się inspiracją dla wielu innych kompozytorów i dzieł kultury.

Oryginalna Koncepcja i Geneza Obrazków z Wystawy Musorgskiego

Obrazki z Wystawy Musorgskiego powstały w 1874 roku i od razu stały się jednym z najsłynniejszych cykli fortepianowych w historii. Kompozytor stworzył ten niezwykły utwór po wizycie na pośmiertnej wystawie prac swego przyjaciela - Wiktora Hartmanna. Każda z miniatur muzycznych stanowi impresję jednego z obrazów lub projektów architektonicznych autorstwa rosyjskiego malarza. Sam Musorgski nigdy wcześniej nie stworzył dzieła o podobnej formie - luźno powiązanych ze sobą obrazków instrumentalnych. Pomysł zrodził się spontanicznie pod wpływem wystawy i zaowocował jednym z najoryginalniejszych utworów w dorobku kompozytora.

Musorgski niezwykle cenił talent Hartmanna i głęboko przeżył jego przedwczesną śmierć w 1873 roku. Gdy rok później zobaczył zbiór 400 prac artysty, postanowił uczcić pamięć przyjaciela, tworząc muzyczną interpretację kilkunastu wybranych obrazów. Praca nad kompozycją zajęła mu zaledwie 6 tygodni i przebiegała w gorączkowym tempie. Jak wspominał sam Musorgski, wręcz "połykał" kolejne obrazy Hartmanna, a następnie "wypluwał" je w postaci nut. Efektem tych twórczych uniesień był genialny cykl miniatur oddających charakter obrazów dźwiękami fortepianu.

Inspiracja pracami Wiktora Hartmanna

Każdy z 10 obrazków w cyklu Musorgskiego nawiązuje bezpośrednio do konkretnej pracy Wiktora Hartmanna. Były to zarówno obrazy olejne, akwarele, jak i projekty architektoniczne wykonane przez rosyjskiego artystę. Kompozytor wybrał prace odzwierciedlające szeroką gamę tematów, stylów i nastrojów. Od ciężkich, monumentalnych "Bram Kijowskich" po delikatny liryzm "Ophélie". Muzyka subtelnie oddaje charakter każdego dzieła, czasami nawet naśladując samą technikę malarską.

Szczególnie interesujące są obrazki bazujące na projektach Hartmanna, jak "Baba Jaga" czy "Wielka Brama w Kijowie". Musorgski wykazał się niezwykłą inwencją, by za pomocą samego fortepianu oddać monumentalny charakter tych architektonicznych form. "Obrazki z wystawy" od samego początku zachwycały słuchaczy tym, jak sugestywnie muzyka Musorgskiego przenosi w świat obrazów jego utalentowanego przyjaciela.

Rozwój Kompozycji i jej Ostateczny Kształt Artystyczny

Początkowo Musorgski nie planował stworzenia cyklu w formie, jaką znamy dzisiaj. Pierwsze szkice zawierały jedynie 6 obrazków - od "Gnomusa" do "Babi Yagi". Dopiero później kompozytor kontunuował pracę, dobierając kolejne obrazy Hartmanna i tworząc przy każdym muzyczną impresję. Ostatecznie cykl liczył 10 miniatur poprzedzonych wstępem "Przechadzka".

Niezwykle istotnym momentem w rozwoju utworu było dodanie przez Musorgskiego części końcowej - "Wielkiej bramy Kijowskiej". Monumentalne zwieńczenie całości nadało cyklowi właściwą rangę i spójność artystyczną. Bez tej części "Obrazki z wystawy" pozostałyby jedynie luźnym zbiorem obrazków, a nie pełnowartościowym cyklem z wyraźnym początkiem i spektakularnym finałem.

Kolejnym istotnym momentem było wydanie utworu w wersji na orkiestrę przez Maurice'a Ravela w 1922 roku. Transkrypcja na bogatą paletę barw orkiestrowych pozwoliła w pełni uwypuklić bogactwo brzmieniowe "Obrazków" i spopularyzować je na całym świecie. Dziś cykl Musorgskiego znany jest przede wszystkim w wersji orkiestrowej, która na trwale wpisała się do kanonu muzyki klasycznej.

Prapremiera i odbiór krytyczny

Światowa prapremiera "Obrazków z wystawy" miała miejsce w Petersburgu w 1874 roku z udziałem samego Musorgskiego przy fortepianie. Utwór spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki, choć niektórzy zarzucali kompozytorowi pewną szorstkość i brak wyrafinowania. Niemniej już współcześni docenili oryginalność i siłę wyrazu "Obrazków", uznając je za jedno z najważniejszych dzieł Musorgskiego.

Czytaj więcej: Symfonia Co To - Jakie są główne typy i cele symfonii? Przewodnik 2023

Analiza Poszczególnych Części Cyklu Obrazków z Wystawy

Cały cykl składa się z następujących części:

 1. "Promenade" - wstęp przedstawiający temat przewodni, symbolizujący spacer po wystawie obrazów.
 2. "Gnomus" - przedstawiający rzeźbę karła o diabelskim wyrazie.
 3. "Starożytny zamek" - impresja obrazu przedstawiającego zamek średniowieczny.
 4. "Tuileries" - zainspirowany obrazem przedstawiającym ogród Tuileries w Paryżu z bawiącymi się dziećmi.

Kolejne części to między innymi monumentalna "Brama Kijowska", melancholijna "Ophélie" czy "Kołysanka" i rwący finał - "Wielka brama Kijowska". Całość tworzy spójną opowieść muzyczną, a poszczególne obrazy łączy motyw "Promenady" niczym powracający refren.

Szczególnie ciekawa jest ewolucja tego motywu, który za każdym razem przybiera inną formę - od spokojnego spaceru po pełnego niepokoju, gorączkowego pośpiechu. Dzięki temu zabiegowi cykl zyskuje dodatkową głębię i wewnętrzne zróżnicowanie.

Wpływ i Oddziaływanie Obrazków z Wystawy na Kulturę Muzyczną

Obrazki z Wystawy Musorgski - Historia i Analiza Słynnego Cyklu Fortepianowego

Wpływ "Obrazków z wystawy" Musorgskiego na muzykę i kulturę był ogromny. Przede wszystkim utwór zapoczątkował nowy nurt muzyki programowej, w której dźwięki mają za zadanie oddać pozamuzyczną treść. Stał się też jedną z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji w kanonie muzyki klasycznej. Poszczególne tematy, jak monumentalna "Brama Kijowska", na trwale zapadają w pamięć.

Równie istotny był wpływ licznych transkrypcji "Obrazków" na orkiestrę, z których najsłynniejsza jest wersja Maurice'a Ravela z 1922 roku. Dzięki bogactwu brzmieniowemu wersji orkiestrowych, cykl Musorgskiego zyskał jeszcze większą popularność na całym świecie. Do dziś pozostaje jedną z najchętniej wykonywanych kompozycji w repertuarze orkiestr symfonicznych.

Utwór Musorgskiego był też wielokrotnie wykorzystywany jako inspiracja w filmach, animacjach czy grach komputerowych. Najbardziej znanym tego przykładem jest Disneyowska "Fantazja" z 1940 roku, gdzie fragmenty "Obrazków" stanowią podkład muzyczny do animowanych scen.

Rangę Arcydzieła Zapewniły Obrazkom Liczne Transkrypcje

Choć "Obrazki z wystawy" powstały na fortepian solo, to właśnie liczne transkrypcje orkiestrowe przyczyniły się najbardziej do ich popularności i statusu arcydzieła. Już w 1886 roku Henryk Wieniawski stworzył transkrypcję na skrzypce i fortepian, a w 1891 pojawiła się wersja na dwoje fortepianów.

Przełomowe jednak okazało się opracowanie Maurice'a Ravela z 1922 roku na orkiestrę. Francuski kompozytor w mistrzowski sposób rozdzielił partię fortepianu pomiędzy instrumenty orkiestrowe, zachowując przy tym wierność oryginałowi. Jego instrumentacja pozwoliła w pełni uwypuklić bogactwo brzmień "Obrazków" Musorgskiego. Od tego czasu wersja Ravela na stałe wpisała się do kanonu muzyki klasycznej.

Transkrypcja Ravela na orkiestrę wydobyła z partytury Musorgskiego niespotykane dotąd bogactwo barw, pozwoliła zagrać na instrumencie, do którego była przeznaczona - wielkiej sali koncertowej z doskonałą akustyką.

Kolejne znane transkrypcje orchestralne wykonali m.in. Maurice Delage (1912), Leopold Stokowski (1939) i Lucien Cailliet (1951). Dzięki nim "Obrazki z wystawy" Musorgskiego można usłyszeć w wielu wariantach instrumentacji - od orkiestry smyczkowej po big-band. Niezmiennie jednak najpopularniejsza pozostaje wersja Ravela.

Obrazki z Wystawy Jako Jedno z Najwybitniejszych Dzieł Musorgskiego

"Obrazki z wystawy" są dziś uznawane za szczytowe osiągnięcie twórczości Modesta Musorgskiego i jedno z jego najwybitniejszych dzieł obok opery "Borys Godunow". Kompozycja ta w pełni ukazuje jego nowatorski styl - odważne harmonie, asymilację rytmu do treści muzycznej i gruntowną reformę języka muzycznego. Pomimo pewnych niedoskonałości warsztatowych, utwór zachwyca świeżością i siłą wyrazu.

Sukces "Obrazków" pozwolił Musorgskiemu na pełniejsze wcielenie w życie jego artystycznych idei, zgodnie z którymi muzyka powinna w sposób maksymalnie wierny odzwierciedlać rzeczywistość. Dzieło to otworzyło drogę do nowych poszukiwań w dziedzinie muzyki programowej. Wywarło też ogromny wpływ na późniejszych kompozytorów rosyjskich, jak Rachmaninow czy Strawinski.

Do dziś "Obrazki z wystawy" Musorgskiego pozostają jedną z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych kompozycji w historii muzyki. Wciąż są chętnie wykonywane i przyciągają rzesze słuchaczy na koncertach. Dla wielu stanowią też pierwszy kontakt z fascynującym światem muzyki klasycznej. Niezaprzeczalnie należą do kanonu arcydzieł wszech czasów.

Podsumowanie

„Obrazki z wystawy” Musorgskiego to jedno z najważniejszych dzieł w historii muzyki fortepianowej. Ten genialny cykl 10 miniatur powstał w 1874 roku i od razu zachwycił krytyków i publiczność. Każdy „obrazek” to muzyczna interpretacja konkretnego dzieła przyjaciela kompozytora, malarza Wiktora Hartmanna. Dzięki temu utwór łączy ze sobą sztukę malarską i muzyczną.

Choć początkowo Musorgski nie planował stworzenia cyklu, to ostatecznie zebrał 10 miniatur w spójną całość, którą wieńczy spektakularna „Wielka brama kijowska”. Sam kompozytor wykonywał swoje dzieło na fortepianie z wielkim powodzeniem. Jednak to liczne transkrypcje na orkiestrę, z których najsłynniejsza jest wersja Ravela, przyniosły „Obrazkom” prawdziwą sławę.

Dziś cykl Musorgskiego jest jednym z filarów repertuaru orkiestr symfonicznych i najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki klasycznej. Znakomicie łączy wirtuozerię z głębią wyrazu, monumentalizm z delikatną liryką. Bez wątpienia należy do kanonu arcydzieł wszech czasów i jest ważną inspiracją dla kolejnych pokoleń kompozytorów.

Podsumowując, „Obrazki z wystawy” Musorgskiego to prawdziwe arcydzieło, które na zawsze zmieniło historię i język muzyki. Ich popularność i uznanie przetrwało ponad 140 lat i wciąż przyciąga nowych słuchaczy, udowadniając ponadczasową wartość tego genialnego cyklu miniatur.

Najczęściej zadawane pytania

Pomysł zrodził się u Musorgskiego spontanicznie po obejrzeniu pośmiertnej wystawy prac jego przyjaciela, malarza Wiktora Hartmanna w 1874 r. Kompozytor był pod tak wielkim wrażeniem obrazów, że postanowił stworzyć cykl fortepianowy, w którym każda część muzycznie interpretuje wybrany obraz Hartmanna.

Jest to cykl 10 miniatur fortepianowych luźno ze sobą powiązanych wspólnym motywem "Promenady". Każda z miniatur, oprócz finałowej "Wielkiej bramy Kijowskiej", trwa zaledwie ok. 2-3 minut.

Najpopularniejszą orkiestrację Obrazków wykonał w 1922 roku francuski kompozytor Maurice Ravel. Jego instrumentacja na orkiestrę symfoniczną przyniosła dziełu Musorgskiego światowy rozgłos.

Były to prace Wiktora Hartmanna - obrazy, akwarele i projekty architektoniczne o różnorodnej tematyce, np. "Gnomus", "Stary zamek", "Brama Kijowska" czy "Ophélie".

Zdecydowanie monumentalna "Wielka brama Kijowska" - finałowy fragment o dużej sile wyrazu, który na trwale zapada w pamięć i często jest wykonywany jako utwór samodzielny.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Muzyczny sklep z instrumentami i akcesoriami | Topowe marki
 2. Stabat Mater Dolorosa - Co warto wiedzieć o tym utworze muzycznym
 3. Jakie są Instrumenty Muzyczne - Nazwy 150 Popularnych Instrumentów i Ich Rodzaje
 4. Symfonia Co To - Jakie są główne typy i cele symfonii? Przewodnik 2023
 5. Ludwig van Beethoven: Biografia i najważniejsze dokonania słynnego kompozytora
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Sadowski
Miłosz Sadowski

Jestem dziennikarzem muzycznym będącym gitarzystą z wieloletnim doświadczeniem. Testuję i recenzuję sprzęt muzyczny - gitary, wzmacniacze, efekty. Dzielę się też praktycznymi poradami dotyczącymi nauki gry na gitarze. Moje artykuły są rzetelne i konkretne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły