Święto Wiosny Balet Strawiński - Historia i Opinie

Święto Wiosny Balet Strawiński - Historia i Opinie
Autor Marcelina Głowacka
Marcelina Głowacka26.10.2023 | 6 min.

Święto Wiosny Balet to jedno z najsłynniejszych dzieł Igora Strawińskiego, które na stałe wpisało się do kanonu baletowego. Prapremiera baletu miała miejsce w Paryżu w 1913 roku i od razu wzbudziła ogromne kontrowersje ze względu na nowatorską muzykę Strawińskiego. W artykule przybliżymy historię powstania Święta Wiosny, opiszemy najważniejsze postaci i fabułę baletu oraz przyjrzymy się opiniom krytyków na temat tego dzieła.

Kluczowe wnioski:
  • Święto Wiosny to przełomowy balet Strawińskiego, który zapoczątkował erę nowoczesności w tańcu.
  • Choreografia Vaslava Nijinsky'ego szokowała publiczność swoją ekspresją i brakiem gracji.
  • Partytura Strawińskiego była nowatorska, pełna disonansów i nieregularnych rytmów.
  • Balet opowiada historię pogańskich obrzędów ku czci wiosny i ofiary z młodej dziewczyny.
  • Krytycy początkowo negatywnie ocenili Święto Wiosny, z czasem doceniając jego wartość.

Oryginalna historia Święta Wiosny Baletu Strawińskiego

Balet Święto Wiosny to jedno z najbardziej przełomowych dzieł w historii tańca. Zostało ono zamówione przez Siergieja Diagilewa, wpływowego impresaria rosyjskich baletów, u młodego kompozytora Igora Strawińskiego. Prapremiera odbyła się 29 maja 1913 roku w Paryżu i od razu wzbudziła ogromne kontrowersje.

Publiczność była zszokowana zarówno muzyką Strawińskiego, jak i choreografią Vaslava Nijinsky'ego. Dzieło całkowicie odeszło od tradycji romantycznych baletów i wprowadziło elementy prymitywizmu i ekspresjonizmu. Stało się początkiem nowoczesności w balecie.

Geneza powstania Święta Wiosny

Pomysł na balet zrodził się z fascynacji Siergieja Diagilewa kulturą słowiańską. Chciał stworzyć dzieło bazujące na pogańskich obrzędach i kulcie wiosny. Zlecił je młodemu, ale już uznawanemu kompozytorowi - Igorowi Strawińskiemu.

Strawiński stworzył partię fortepianową, a następnie zinstrumentował utwór na orkiestrę. Jego muzyka była szokująco nowatorska jak na owe czasy - pełna disonansów, nieregularnych rytmów i ostinat. Miała oddawać pierwotną, pogańską energię obrzędów.

Najważniejsze postaci baletu Święto Wiosny

Głównymi postaciami baletu są młoda dziewczyna wybrana na ofiarę dla boga wiosny oraz Mędrzec - kapłan przewodzący obrzędom. Wokół nich tańczą pozostali członkowie plemienia, oddając hołd nadchodzącej wiośnie.

Choreografię do Święta Wiosny stworzył Vaslav Nijinsky, tancerz i choreograf rosyjski. Jego ruchy były sztywne, kanciaste, pozbawione gracji. Tancerze poruszali się jak lalki, na pół zgiętych kolanach. To zapoczątkowało erę tanca modernistycznego.

Kostiumy i scenografia, które stworzył malarz Nicholas Roerich, również miały prymitywistyczny charakter. Roerich wzorował się na sztuce ludów słowiańskich.

Czytaj więcej: Franciszek Szubert – kompozytor klasyczny z Austrii

Opis fabuły baletu Święto Wiosny Strawińskiego

Balet opowiada historię pogańskiego święta ku czci nadejścia wiosny wśród słowiańskiego plemienia. Rozpoczyna się porannym przebudzeniem natury, tańcem ptaków i zwierząt.

Następnie zjawia się Mędrzec, który wybiera młodą dziewczynę na ofiarę dla boga wiosny Yarilo. Dziewczyna zostaje okręcona wiańcem i tańczy taniec śmierci, po czym zostaje złożona w ofierze.

Kulminacyjnym momentem jest scena, gdy Mędrzec całuje ziemię. Ma to symbolizować zjednoczenie człowieka z naturą i odradzającą się wiosną.

Na koniec następuje wielki taniec całego plemienia, pełen ekstatycznej radości z nadejścia wiosny. Jest to scena orgii, symbolizująca płodność i odradzanie się życia.

Muzyka do baletu Święto Wiosny - analiza

Święto Wiosny Balet Strawiński - Historia i Opinie

Muzyka Strawińskiego do Święta Wiosny była przełomowa i nowatorska. Kompozytor odrzucił tradycyjną harmonię na rzecz disonansów, nieregularnych rytmów i ostinatowych motywów.

Najsłynniejszy motyw baletu to motyw Wiosennego Gaduły - fruwającej melodii na flecie, fagocie i klarnetach. Ma on naśladować śpiew ptaków i przebudzenie wiosny.

Sekcja tańca Charakterystyka muzyki
taniec ptaków wysokie dźwięki instrumentów dętych
taniec dziewczyny melodyjna linia skrzypiec
taniec ziemi niskie dźwięki instrumentów - symbolizuje moc ziemi

Dla ówczesnej publiczności muzyka Strawińskiego była szokująca i niezrozumiała. Kompozytor celowo odszedł od dotychczasowych konwencji, tworząc utwór pierwotny i porywający.

Recenzje i opinie o balecie Święto Wiosny

Premiera Święta Wiosny wywołała skandal i podzieliła krytyków. Jedni zarzucali Strawińskiemu i Nijinsky'emu całkowity brak gustu i finezji. Inni dostrzegli w tym dziele początek nowej ery w sztuce.

To arcydzieło XX wieku, które na zawsze zmieniło oblicze baletu, wprowadzając do niego pierwiastek prymitywizmu i ekspresjonizmu. Muzyka Strawińskiego i choreografia Nijinsky'ego były prawdziwą rewolucją - pisał krytyk Jean Cocteau.

Z czasem Święto Wiosny zyskało miano jednego z najważniejszych dzieł XX wieku. Obecnie jest uznawane za przełomowy moment w historii tańca, który na zawsze zmienił balet. Geniusz Strawińskiego i Nijinsky'ego pozwolił stworzyć coś absolutnie wyjątkowego.

Podsumowanie

Balet Święto Wiosny Strawińskiego to jedno z najważniejszych dzieł w historii tańca. Jego prapremiera w 1913 roku wywołała skandal, ale także zapoczątkowała erę nowoczesności w balecie. Dzięki wizji Strawińskiego i Nijinsky'ego powstało arcydzieło łączące w sobie pierwiastek prymitywizmu, ekspresjonizmu i awangardy.

Partytura Strawińskiego była niezwykle nowatorska jak na owe czasy - pełna disonansów i nieregularnych rytmów. Choreografia Nijinsky'ego również szokowała - tancerze poruszali się sztywno i mechanicznie. Razem stworzyli genialne dzieło, które na zawsze zredefiniowało balet.

Tematem Święta Wiosny są pogańskie obrzędy ku czci przyrody i nadejścia wiosny. Fabuła opowiada o ofierze z młodej dziewczyny i ekstatycznym tańcu całego plemienia. Jest to historia pierwotna i wyzwolona, co oddają zarówno muzyka, jak i choreografia.

Dziś Święto Wiosny Strawińskiego uznawane jest za jedno z największych arcydzieł XX wieku. Wywarło ogromny wpływ na rozwój baletu i tańca modernistycznego. Jest dziełem ponadczasowym, które wciąż zachwyca i szokuje publiczność na całym świecie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Muzyczny sklep z instrumentami i akcesoriami | Topowe marki
  2. Polonez z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza: Historia, Opis i Analiza Słynnego Utworu
  3. Antonio Vivaldi i jego najsłynniejsze utwory - Poradnik Melomana
  4. Mieczysław Karłowicz - Życiorys Polskiego Kompozytora i Etnografa
  5. FFF – Co oznacza, jak stosować, wady i zalety
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcelina Głowacka
Marcelina Głowacka

Jestem dziennikarką muzyczną piszącą o muzyce alternatywnej. W moich artykułach opisuję koncerty niszowych zespołów, wywiady z artystami, recenzuję płyty. Mój styl jest lekki i dynamiczny. Chcę zarażać czytelników pasją do muzyki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły